Akredytacja Gdańskiego
Kuratorium Oświaty
Akredytacja Gdańskiego Kuratorium Oświaty

Wpis do Krajowego Rejestru
Instytucji Szkoleniowych

Wpis do Krajowego Rejestru Instytucji Szkoleniowych
Jak uczyć się języka polskiego

Gramatyka na B1! Czy to można zdać? Jak się przygotować?
Czy gramatyka jest najbardziej stresującą częścią egzaminu? Wydaje mi się, że nie.

Na ten tytuł zasługuje słuchanie. Dlaczego? Jest pierwsze, zdający nie do końca wiedzą, czego się spodziewać, ale po kilku minutach i głębokich oddechach można sprawnie wykonać zadania, a nawet stwierdzić, że wcale nie było tak trudno! Co mogłoby wygrać w kategorii „najtrudniejsza część”?

Podium muszą dzielić gramatyka i pisanie, bo jedno i drugie po prostu trzeba znać / umieć, a poza tym są ze sobą związane i wydaje mi się, choć nie jest to regułą, że jeśli ktoś nie poradzi sobie z jedną z tych części, to ta druga też będzie niezdana.

To znaczy, że ucząc się gramatyki, przygotowujemy się do wszystkich części egzaminu!

Na pewno podczas wykonywania ćwiczeń nauczymy się nowych słówek (słuchanie) , będziemy więcej rozumieć (rozumienie tekstów pisanych), będzie nam łatwiej pisać wypracowania (pisanie), a poza tym będziemy mówić lepiej (mówienie).

Już wiecie, że gramatyka to w pewnym sensie serce całego egzaminu, a nie tylko 45 minutowy arkusz.

Nie wiedzieliście, że tę część piszemy 45 minut? A powinniście, bo to pierwszy krok do dobrego przygotowania się do egzaminu.

  1. Nie czekajcie z nauką do ostatniej chwili, wbrew pozorom będziecie potrzebowali czasu, żeby dobrze się przygotować, naprawdę!

  2. Przeczytajcie informacje o egzaminie, żeby wiedzieć, co Was czeka i czego się spodziewać. Dobrze jest zrobić przykładowy test, który znajdziecie na podanej stronie.

  3. Zróbcie plan, przy uczeniu się gramatyki dobrze jest zacząć od podziału na rodzaje (ten, ta, to), niektórzy będą zaskoczeni, że np. muzeum w języku polskim jest w rodzaju nijakim, więc to muzeum.

    Po mianowniku kolejnymi elementami będą: dopełniacz (kogo? czego?), biernik (kogo? co?), narzędnik (kim? czym?), miejscownik (…kim?...czym?), na sam koniec możecie sobie zostawić celownik (komu? czemu?) oraz wołacz, bo ich użycie jest dość rzadkie.

  4. Jeśli opanujecie przypadki, to znaczy, że będziecie znali deklinację. Następnym krokiem mogą być koniugacje, a więc odmiana czasownika przez osoby, np. ja – jestem, ty – jesteś, on, ona, ono – jest, my – jesteśmy, wy – jesteście, oni, one – są.

  5. Nie zapominajcie o czasach, punkt 5. to czas teraźniejszy (to, co robimy teraz), koniecznie powtórzcie czas przeszły (to, co było – np. ja robiłem, ale on robił!) oraz przyszły (to, co będzie).

  6. Kolej na aspekt dokonany (nauczyłem się, przeczytałam, skończyliśmy) oraz niedokonany (uczyłem się, czytałam, kończyliśmy).

  7. Przed Wami tryby – przypuszczający – możecie pomarzyć, co by było, gdybyście zdali egzamin (Jeśli zdałabym egzamin, to dostałabym lepszą pracę.) oraz rozkazujący – pokrzyczcie i powiedzcie innym, co mają zrobić (Bądź cicho, ucz się więcej, a on niech będzie cicho!).

  8. Interesuje Was gramatyka? A może nie lubicie jej? Te pytania przypominają o zaimkach, które na pewno pojawią się w którymś z zadań na egzaminie.

  9. Szybki czy szybko? Szybszy, szybciej, a może najszybszy i najszybciej? To nic innego jak przymiotniki (jaki? jaka? jakie?) oraz przysłówki (jak?) i ich stopniowanie (dobrze – lepiej – najlepiej).

  10. Na egzaminie na pewno będziecie musieli napisać pytanie do podkreślonej formy, więc pamiętajcie, że kto pyta, ten nie błądzi .
    (Jestem z Grecji. -> Skąd jesteś?)

  11. Czekają też Was transformacje gramatyczne, czyli będziecie musieli zrobić transformację zdania, używając słowa podanego w nawiasie, żeby nie zmienić jego znaczenia. Brzmi strasznie? Wcale takie nie jest, ale warto to przećwiczyć, np.

    Jan jest lekarzem. [jako]
    Jan pracuje jako lekarz.

Możecie zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu na poziomie B1 (aktualnie będą to prawdopodobnie kursy online) – Akademia Języka Polskiego oferuje zajęcia na kursach „w tygodniu” oraz sobotnim.

Jeśli nie macie takiej możliwości, to możecie kupić dostępne na rynku książki, które pomogą Wam w przygotowaniach. Obecnie może to być „Bądź na B1” Aleksandry Achtelik, ale… już niebawem pojawi się nowa książka, pisana specjalnie pod kątem egzaminu z gramatyki, mająca teorię, praktykę i testy próbne, a więc wszystko to, co pomoże Wam zdać egzamin!


Magdalena Herrera-Nowak